פתח כרטיס שחקן !
עדכונים לאורך השנה ובחופשים
טורנירים, מחנות אימון, קייטנות!
דוא"ל
אני מסכים תנאי השימוש
שלח
יצירת קשר
רשמו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם
שם
דוא"ל
טלפון
הודעה
שלח

היסטוריה של המשחק בעולם

משמעות השם

 

השם "Futsal" זה המונח המקצועי הבינלאומי למשחק. השם נגזר מהשפה הספרדית או הפורטוגזית ל"כדורגל"   Futbol או Futebol, ומהשפה הצרפתית או הספרדית ל"אולם" 'Salon or Sala. ומכאן השם Futsal.

ובעברית – "כדורגל באולמות" וזוהי הגרסא המתקדמת למשחק קט רגל שכונות הכל כך מסורתי בארצנו .

המשחק הוא מיני-כדורגל על  כל היבטיו החל במגרש היותר קטן ,מספר השחקנים בכל קבוצה (חמש על חמש ) הכדור היותר קטן והנעליים עם הסוליה השטוחה .

 

לחוקי משחק הפוטסל 


רקע על FUTSAL 

 

משחק הקט רגל או "FUTSAL"כפי שנקרא בזירה הבינלאומית , התחיל לראשונה במוניטיבדיאו , אורוגוואי. בשנת 1930,מאמן ארגנטינאי בשם חואן קרלוס סריאני, פיתח את גרסת הכדורגל בה שיחקו 5 שחקנים בכל קבוצה כענף תחרותי למועדוני נוער. בינתיים בברזיל, הילדים והנוער, שיחקו את המשחק עם חוקיו החדשים ברחובות סאו פאולו, לימים המדינה שתוכרז כמאסטר של המשחק.

המשחק החל לצבור פופולאריות רבה בדרום אמריקה בייחוד במעצמת הכדורגל , ברזיל. כוכבים כמו: פלה, זיקו, סוקרטס, בבטו ושחקנים מפורסמים נוספים פיתחו את קריירת הכדורגל שלהם בשילוב משחק הקטרגל .בין המוכרים כיום הם מסי,כריסטיאנו רונאלדו, קאקה, רוביניו,ופברגאס.

 

ספרד
אלופת אירופה 2010
ברזיל
אלופת העולם לשנת 2008

ברזיל ארגנטינה 1-6


פוטסל - משחק רב שערים, קהל משולהב וצבעוני.

התחרות הבינלאומית הראשונה ,נערכה בשנת 1965 בדרום אמריקה באליפות זכתה נבחרת פרגוואי .בשנת 1971 הוקמה בברזיל "התאחדות הכדורגל באולמות" (‏The International Federation for Futebol de Sala, FIFUSA‏).עד שנת 1979 נערכו שש אליפויות נוספות ובכולן זכתה נבחרת ברזיל . בשנת 1980 התרחבו התחרויות וכללו קבוצות מצפון ומרכז אמריקה . התאחדות הכדורגל העולמית, פיפ"א(‏‎(FIFA‏, הכירה במשחק הקט רגל כענף תחרותי רק בשנת 1988.  מאז נערכו 6 אליפויות עולם (בסוגריים המדינה הזוכה באותה אליפות): בהולנד(ברזיל), הונג קונג (ברזיל), ספרד (ברזיל) , גואטמלה(ספרד), סין(ספרד), וברזיל(ברזיל) .

שינוי החוקים שפיפ"א ערכה הגדילו את מיומנות השחקנים ואת הנאת הקהל. השחקנים החלו לשחק עם כדור מספר 4( לפני כן היה כדור מספר 3 וכצופה היה קשה לעקוב אחריו), "דאבל פנדל" ירד למרחק של עשרה מטרים( הוא נקרא "דאבל-פנדל" כיוון שהיה כפול ממרחק הפנדל הרגיל, כשנים עשר מטרים) החילופים הם בלתי מוגבלים (היה מותר עד שבעה חילופים) הקוון שבצד המגרש הפך לשופט שני עם סמכויות כמעט זהות.

 

מאז שפיפ"א לקחה את הפוטסל תחת חסותה, יותר ויותר התאחדויות בעולם החלו לאמץ את הספורט הזה, בזכות התועלות שלו והיתרונות שלו כמקדם יכולות שחקנים למען משחק הכדורגל.

שחקנים הופכים לבעלי מיומנויות גדולות יותר כאשר יש מספר רב של נגיעות בכדור במהלך המשחק, תוך קרבה גדולה של כל בשחקנים בשטח מאוד מצומצם, השחקנים נדרשים לקבל החלטות תוך מחשבה מהירה  ורפלקס מהיר. המשחק מתוכנן למשחקי מעבר מהירים מהגנה להתקפה, איומים רבים לשער, משחק רב שערים, אנרגטי, מלהיב לקהל הצופים מצד אחד ונותן אפשרות לשחקנים להראות את מלוא הכישרון התקפי והיצירתי שלהם, מצד שני.

המשחק המלהיב הזה נותן את אותותיו בכל העולם, ומספר הליגות המקצועניות רק הולך וגדל כל שנה. ברזיל, רוסיה, ארגנטינה, פורטוגל, איטליה, שמצטרפות לספרד ששם הליגה אטרקטיבית במיוחד, ועשרות אלפי צופים נמצאים במגרשים מדי שבוע.

 

גם באסיה המשחק מצטרף לסצנת הכדורגל ואירן (שהצליחה מאוד במונדיאל האחרון:היה חסר לה שער אחד כדי לעלות לחצי בגמר, תיקו 3 עם ספרד, אחרי שהובילה 3:0 במחצית, והפסידה רק 1:0 לברזיל בסיבוב הבתים השני) פתחה אף היא ליגה מקצוענית ואיתה גם מדינות כמו יפן, מלזיה ותאילנד. סין אף ארחה את אליפות העולם ב2004, שבה השתתפו 90 מדינות, שזוהי הייתה גדילה משמעותית במספר המדינות, 64 במספר, לעומת אליפות העולם הרביעית בשנת 2000 אשר נערכה בגואטמלה.

אין ספק, שאליפות זו, תחת חסותה של פיפ"א, הייתה אמצעי שיווק מצוין לענף באירופה, וזאת בזכות זכייתה של ספרד באליפות לאחר שנים של שליטה מוחלטת בענף של ברזיל, אותה הביסה בגמר.

כאמור, זכייתה של ספרד בגמר לא נעלמה מעיניהם של ראשי אופ"א וזו הייתה מבחינתם תוצאה של תוכנית שהחלה 4 שנים מוקדם יותר, בשנת 1996, נערכה אליפות אירופה לנבחרות (Uefa Futsal Championship) בקורדובה, שבה זכתה ספרד המארחת. אופ"א המשיכה לבנות את פופולאריות הענף וארגנה שוב פעם בספרד אך הפעם בגרנאדה, בתחרות בה זכו הנבחרת הרוסית בפנדלים.

 

התחרות המצוינת הזו הגבירה את אהבת הקהל למשחק, ומצב זה שכנע את אופ"א להמשיך לפתח את הענף ולעודד עוד התאחדויות להצטרף למוקדמות האליפות שנערכו במוסקבה בשנת 2001. באותה שנה, שהענף גודל לא הפסקה, אופ"א יוצרת את תחרות ליגת האלופות לקבוצות  (Uefa Futsal cup)שבו קבוצות זוכות להיכנס למפעל ע"י זכייה באליפות הליגה של תחת ההתאחדות במדינה שבה הן משחקות.

פלקאו גול מעל השוער פריסטייל


פלקאו הברזילאי נותן שיעור מעלף. בשבילנו זה פריסטייל, בשבילו זה כמו לצחצח שיניים...